STAVME - hlavicka Jiří Hořínek
STAVME       Dipl.-ing. Jiří Hořínek, inženýrská činnost v investiční výstavbě
400 07 Ústí nad Labem, SNP 53, 00420 773520416, horinek(zav)stavme.eu


Cesky
Deutsch

úvod

hrázděné stavby

roubené stavby

podstávky

základy

ochrana dřeva

plastová okna

Firma




STAVME - hrázděné domy Jiří Hořínek
    - Hrázděný dům:
    Hrázděné domy mají základní konstrukci dřevěnou, sestávající ze sloupů a sloupků. Svislé prvky jsou vázány vodorovnými a šikmé zajišťují stabilitu při bočním namáhání větrem. Celá vazba může být posazena na zděném základu nebo přízemí, většinou z kamenů. Hrázděnka má svou vlastní vazbu a kdybyste ji popadli za hřeben, můžete ji odnést a nerozpadne se vám. Bohužel tato vazba je málokdy respektována při rekonstrukcích. Vazné trámy, zavětrování, sloupky, pásky, paždíky, krokve a vazní trámy sedí na ližinách, které kolem dokola svazují roubenou stavbu. Při rekonstrukcích si odporníci vyříznou kus tu i onde a bez náhrady jej vyhodí. Projektant by měl znát všechny důležité prvky a jejich souvislosti, než začne kreslit projekt na přestavbu.

  • Vynecháme zde popis použitých krátkých dřev, která tak obdivují jiní autoři. Věnujme se popisu vazby celé stavby, která drží jednolitě formu a může se i deformovat. Dřevo je jaksi při dlouhodobém zatížení elastické a přizpůsobí se tvarově vlivem vlhkosti a tepla. V posledních letech se setkáváme s odporníky, kteří se snaží bez projektu a znalosti souvislostí upravit historické hrázděnky, roubenky a podstávky tak, že vyříznou důležité stropní trámy nad přízemím (ty svazují zároveň stavbu v příčném směru), nechají z nich jen zbytky ve fasádě a nové trámy uloží na zdivo volně jen jako stropní trámy. Obvodová konstrukce horního podlaží tím ztratí vazbu napříč stavbou.
    hrázděnka zabetonované trámy
    Malá ukázka toho, co dovedou zlaté ručičky na domě, který jinak přežil asi 200 let
    vyhnilá ližina
    mezi vyhnilou ližinou dole a prahem vykukuje čerstvý beton
    čepování v rohu
    shnilá zhlaví a čepy nahradíme ocelí
    ocel v dřevěné konstrukci
    která prochází až ven. Budeme mít jinovatku v obýváku



  • Dále se vybourají klenby. Většinou jsou zasazeny do ocelových profilů I. Ty vyřízneme taktéž a stavba ztratí poslední vazební elementy. Protože však pod roubenou konstrukcí není příliš místa pro nějaký obvodový ztužující věnec, nalejeme beton mezi pozednici, na kterou jsme uložili stropní trámy a ližinu a práh. Tím obetonujeme základní dřevěné nosné prvky, nebo to co z nich zbylo, a teď mohou v tom betonu za pomoci rosného bodu klidně vyhnívat.

    !!! DŘEVO MUSÍ DÝCHAT !!!

    Dřevo je živé i po smrti. Nemůže-li dýchat - zhnije.